GLAS OCH KERAMIK / Glas / Karaff 5806055
*
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Karaff, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:34:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 13:58:59
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Konstnär/Designer
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Läs mer om Elis Bergh
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6191 Karaff
Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 1..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:59
-
6048 Karaffer
+ skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:23
-
6183 Pluntor
+ karaff, 3 delar, 1800-tal, etsad dekor, bland an..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:44
*
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
Läs mer om Elis Bergh
nr 580 6055
Elis Bergh
(1881-1954), Sverige
Karaff, MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 13:58:59 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Konstnär/Designer
Elis Bergh
Hagbard Elias, Elis, Bergh, svensk arkitekt, formgivare och glaskonstnär, född 1881, död 1954.Läs mer om Elis Bergh
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: elis bergh glas karaff propp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6191 Karaff
Så kallad "Fyllegris", glas. Längd: 32 cm. Höjd: 1..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:59 -
6048 Karaffer
+ skål, 3 delar, Studio Åhus, 1970-tal. Höjd: 6-22,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:23 -
6183 Pluntor
+ karaff, 3 delar, 1800-tal, etsad dekor, bland an..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:44